Chia Semínka – Výhody, Použití & Recepty

Chia Semínka – Výhody, Použití & Recepty

Chia Semínka – Výhody, Použití, Recepty

Chia semínka – Úžasná super potravina

Pravděpodobně už jste slyšeli o Chia semínkách…Jsou často zvaná super potravina/superfood a brzy se dozvíte proč. Jsou bohatá na vitamíny, minerály a přispívají Vašemu zdraví. Zlepšují metabolismus, stav pokožky, podporují správnou činnost srdce, pomáhají při hubnutí a nárůstu svalů.
Není divu, že semínka byla původní potravinou Aztéků, kteří si je brali před bitvou, jako stálý zdroj energie.

Výhody Chia semínek:

výhody chia semínek

Celkové zdraví – Vysoký obsah minerálů a vitamínů přispívá Vašemu zdraví. Obsažené minerály: vápník, selen, fosfor, železo, zinek, který aktivuje imunitní sytém, draslík stabilizuje krevní tlak, hořčík. Vitamíny: B vitamíny, Vitamín A a Vitamín E. Také obsahují esenciální mastní kyseliny (omega-3 a omega-6) a důležitou kyselina alfa-lipoovou. B vitamíny pomáhají ke správnému vývoji těla, metabolismu a endokrinní soustavy, podporují správnou funkci ledvin, jater, plic a žlučníku.
Zdravé srdce – Chia semínka působí protizánětlivě, regulují cholesterol a krevní tlak. Antioxidanty v semínkách potlačují oxidační stres vašeho organismu a tím braní proti vzniku aterosklerózy.

Trávení – Chia semínka jsou bohatá na vlákninu, která přispívá správnému trávení. Ve 25 gramech chia semínek je obsažena doporučená denní dávka vlákniny.

Proti cukrovceZdravé tuky (Omega-3, Omega-6 a kyselina alfa-lipoová) a vláknina působí proti rezistanci na inzulín (předchůdce cukrovky). Zpomalují vstřebání cukrů a regulují tak hladinu krevního cukru, tímto pomáhají proti cukrovce typu II.

chia semínka hubnutíHubnutí – Semínka absorbují vodu a zvětšují svůj rozměr, vytváří pudinkovou konzistenci. Budete dlouho plní a sytí. Už sebou nemusíte nosit svačinu.

Pevné kosti – Vysoký obsah vápníků, podporuje pevnost kostí. Chia semínka obsahují 6x více vápníku než mléko. Ve 100 gramech Chia semínek je obsaženo více než 600 miligramů vápníku. Dále obsahují Bór, který podporuje vstřebávání vápníku a jiných minerálů.

Nárůst svalůProtein ze semínek přispívá k nárůstu čisté svalové hmoty. Dodají Vám také energii a hydrataci během tréninku.chia semínka antioxidanty

Detoxikace – Jsou vhodné při detoxikaci a čištění organizmu. Nejen, že jsou plná antioxidantů, které pomáhají v boji proti rakovině a kardiovaskulárním nemocem, ale obsahují vysoký počet vitamínů, minerálů a vlákniny, vše, co potřebujete pro detoxikaci.

Proti stárnutíAntioxidanty obsažené v Chia semínkách ničí volné radikály, které způsobují rychlé stárnutí organizmu. Chia semínka podporují stav Vaší pokožky stav a chrání ji před stárnutím.

Nyní už rozumíte, proč jsou chia semínka tak oblíbená…jejich výhody pro zdraví z nich dělají úžasnou super potravinu. Právě proto jsou hlavní složkou Chia Shaku.

Příprava Chia semínekNamočená Chia semínka

Příprava ke velmi jednoduchá. Stačí nechat chia semínka pár minut ve vodě a semínka vytvoří gelovou strukturu. Čím déle necháte Chia semínka ve vodě, tím více se zvětší. Chia semínka se mohu zvětšit až 10x.

Chuť Chia je neutrální, mohou se použít ve sladkých či slaných pokrmech. Semínka můžete dát do shaků, použít na pečení, polévek nebo salátu.

Vedlejší účinky Chia semínek

Konzumace nevyvolává vedlejší účinky. Chia semínka nezpůsobují alergii a jsou i vhodné pro těhotné ženy.

Chia semínka recept

Semínka mají velké využití v kuchyni. Hodí se jako náhrada vejce, 1 vejce nahradíte 10g namočených Chia semínek. Doporučujeme konzumaci ke snídani. Tělu dodají potřebné vitamíny, minerály a energii pro celý den.

Chia Snídaně

chia semínka recept

Suroviny:

 • 2 polevkové lžíce Chia semínek nebo 1x Chia Shake
 • Banán
 • 0,4l mléka/rostlinného mléka
 • 1 lžíce kokosového oleje
 • Ovoce a oříšky na ozdobu (mandle a jablka/borůvky/maliny)

Postup:
Do mixéru dejte mléko, chia semínka/Chia shake, banán, lžíci kokosového oleje a rozmixujte. Na ozdobu použijte nakrájené ovoce a rozdrcené mandle. Sladké vstávání :).

Doba přípravy: 4 min

Více receptů najdete zde

One thought on “Chia Semínka – Výhody, Použití & Recepty

 1. Pavla says:

  Can you eat chia seed alone or to what type of youghurt I have to put them, I need it for my weight-loss thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10% Discount
No prize
4% Discount
Almost!
2% Discount
Free Shipping
No Prize
6% Discount
Almost!
Free Gift
Get your chance to win a prize!
Enter you email and spin the wheel of fortune to win great prizes.
Rules:
 • One spin per person
 • Cheaters will be disqualified 
10% Discount
No prize
4% Discount
Almost!
2% Discount
Free Shipping
No Prize
6% Discount
Almost!
Free Gift
Get your chance to win a prize!
Enter you email and spin the wheel of fortune to win great prizes.
Rules:
 • One spin per person
 • Cheaters will be disqualified